نوشته شده توسط: Admin

تاریخ: 1392/11/1

موضوع: سخنرانی ها

برچسپ:

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت
فی خشونت از دیدگاه اسلام یکی از بحث های مهم در این دوران است و غربی ها فیلم ها و مطالب بسیاری را در سطح اینترنت منتشر می کنند و به دنبال معرفی چهره خشونت باری از اندیشه های اسلامی و شیعی هستند.

نفی خشونت از منظر قرآن و سنت

خلاصه: به گزارش روابط عمومی موسسه فهیم، یکصد و نود و هشتمین جلسه نظریه پردازی موسسه فهیم شب گذشته ـ شنبه 21 دی ماه ـ با موضوع " نفی خشونت از منظر قرآن و سنت "  با سخنرانی «حجت الاسلام و المسلمین کاظم قاضی زاده» و با حضور اساتید، طلاب، دانشجویان و پژوهشگران در محل موسسه فهیم قم برگزار شد.

 

حجت الاسلام قاضی زاده در ابتدای این نشست گفت: نفی خشونت از دیدگاه اسلام یکی از بحث های مهم در این دوران است و غربی ها فیلم ها و مطالب بسیاری را در سطح اینترنت منتشر می کنند و به دنبال معرفی چهره خشونت باری از اندیشه های اسلامی و شیعی هستند.

 

وی با بیان اینکه تعاریف متعددی از خشونت در مباحث لغوی و جامعه شناسی ارائه شده است افزود: تعاریفی مثل؛ شیوه های خلاف نرم و خلاف طبع  جامعه، سوء استفاده از قدرت، حمله های غیر قانونی به آزادی هایی که جامعه رسما یا اسما برای خود قائل است، یا خشونت به معنای نابردباری مذهبی و عدم مماشات سیاسی و یا حذف دیگران با دلایل غیر قانونی از تعاریف ارائه شده در مورد خشونت است.

 

مسئول موسسه فهیم با بیان اینکه قلمرو خشونت قاطعیت و عدم چشم پوشی از خطا کاران در عرصه های قانونی و حقوقی، را شامل نمی شود در بیان نقطه عزیمت بحث خشونت اظهار داشت: حادثه یازده سپتامبر، وجود گروههای تکفیری، استبداد دینی و استفاده نابجا از قدرت، حبس های غیر متعارف و شکنجه مخالفان و قساوت به نام دیانت نقطه عزیمت بحث خشونت در عصر حاضر است.

 

وی با طرح این مسئله که قرآن چه تاریخی از خشونت ورزی را روایت می کند ابراز داشت: داستان قتل هابیل به دست قابیل را که خدا در قرآن آورده است گزارشی از قتل ناصواب است و همچنین از مصادیق خشونت ورزی، خشونت های یهود در قرآن است در آیه 84 سوره بقره خداوند از یهود پیمان گرفت که خون هم را نریزند و همدیگر را از سرزمین خود تبعید نکنند آنها بر این پیمان گواه بودند ولی همدیگر را کشتند و را از شهر بیرون کردند.

 

استاد  قاضی زاده افزود: در آیه 87 سوره بقره، خداوند در مورد خشونت ورزی یهود می فرماید هر زمان، پيامبرى چيزى بر خلاف هواى نفس شما آورد، در برابر او تكبر كرديد پس عده‏اى را تكذيب كرده، و جمعى را به قتل رسانديد.

 

وی با بیان اینکه خشونت در لغت عربی با الفاظ غلظت و شدت در مقابل رقت و لینت می آید در مورد آیاتی که در نفی خشونت آمده است گفت: مهمترین آیه در نفی خشونت در سوره آل عمران است آنجا که خداوند می فرماید: «فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ» این آیه در جنگ احد نازل شد و مسلمین در این جنگ شکست خوردند و جنگ احد برای پیامبر(ص) جنگی بسیار جانکاه بود خداوند می فرماید؛ به (بركت) رحمت الهى، در برابر آنان‏ نرم و مهربان شدى و اگر خشن و سنگدل بودى، از اطراف تو، پراكنده مى‏شدند. پس آنها را ببخش و براى آنها آمرزش بطلب.

 

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: در این آیه خداوند به پیامبر(ص) می فرماید هم خود ببخش و هم از من بخواه که ببخشم، در این موقعیت حساس اگر پیامبر(ص) تندی می کرد خشونت متعارف بود ولی خداوند پیامبر(ص) را به رحمت و لینت توصیف می کند.

 

وی در بیان آیه دیگری در مورد نفی خشونت در قرآن اظهار داشت: آیه دیگری در مورد نفی خشونت که  در عرصه های خصوصی و عمومی مطرح است آیه « وَ لا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَ لاَ السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَداوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَميمٌ» است که خداوند می فرماید؛ هرگز نيكى و بدى يكسان نيست؛ بدى را با نيكى دفع كن، ناگاه(خواهى ديد) همان كس كه ميان تو و او دشمنى است، گويى دوستى گرم و صميمى است.

 

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: این نوع مواجهه ای که در قرآن مطرح می شود با کسانی است که بدی می کنند و خدا می گوید بدی را با بدی پاسخ نده و این در سیره معصومین نیز دیده می شود.

 

وی آیات 9 و 8 سوره ممتحنه را آیات دیگری در نفی خشونت در قرآن بیان کرد و افزود: خداوند می فرماید کسانی که با شما قتال نکرده و شما را از خانه هایتان بیرون نکردند با آنها نیکی کنید و عدالت بورزید، خداوند در این آیه نیکی کردن را بر عدالت مقدم داشته است.

 

ایشان درباره سیره و سخن معصومین در باره نفی خشونت عنوان کرد: در کتاب های روایی ما روایات زیادی در این موضوع آمده است در اصول کافی در «باب المداراة و باب الرفق» روایات زیادی آمده است  برای نمونه پیامبر(ص) می فرماید « أمرني ربي بمداراة الناس‏» خداوند مرا به مسالمت جویی، تسامح، رفتار نرم، دوستی و تحمل کردن امر کرده است. یا زمانی که مسلم بن عقیل از کشتن ناگهانی عبیدالله بن زیاد خودداری کرد گفت؛ من از پیامبر(ص) شنیدم که فرموده «إن الإيمان قيد الفتك، و لا يفتك مؤمن» مومن نباید عمل ترور انجام دهد.

 

وی در مورد نفی خشونت در سیره و بیان امام علی(ع) ابراز داشت: در نهج البلاغه آمده است که  حضرت علی(ع) به مردم فرمودند من نمی خواهم به افساد نفس خود، شما را اصلاح کنم در کتاب الارشاد شیخ مفید آن حضرت اصلاح به شمشیر را طریقه اصلاح مردم معرفی می کنند و می فرمایند من این طور نیستم که صلاح شما را به فساد خود ترجیح دهم.

 

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: زمانی که حضرت علی(ع) اصلاح اقتصادی را از روز اول زمامداری خود شروع کردند و طلحه و زبیر از مدینه به قصد فتنه به مکه رفتند. ابن عباس به حضرت علی(ع) عرض کرد اینها فتنه خواهند کرد، در شهر مدینه طلحه و زبیر را ملزم کن بمانند، آن حضرت به ابن عباس گفتند «من به ظلم شروع نمی کنم، بر اساس گمان و تهمت تصمیم نمی گیرم، من به اینها اجازه دادم بروند و می دانم چه می کنند و از خداوند برای مواجهه با اینها کمک می گیرم.»

 

وی در پایان اظهار داشت: یا در مورد دیگر حضرت علی(ع) در میان اصحاب خود بودند که زنی عبور کرد و اصحاب نگاه کردند حضرت فرمود چشم ها، انسان ها را به گناه می اندازند و برای اینکه به گناه نیفتند حضرت راهکاری را پیشنهاد کردند یکی از خوارج با لفظ «قاتله الله كافرا ما أفقهه‏» به حضرت دشنام داد اصحاب خواستند آن شخص را بکشند حضرت فرمودند« رويدا إنما هو سب بسب أو عفو عن ذنب‏» صبر کنید این چه کاری است می کنید حداکثر دشنام در مقابل دشنام و یا بخشش در برابر اشتباه است.

 

 

 

 

0 نظرات

ارسال نظر